Dektec logo
 

DekTec - Nowości

FFmpeg dla kart obsługujących SMPTE 2110 i SDI

Wrzesień 2023DekTec od dawna jest liderem w oferowaniu wysokowydajnych kart PCIe przeznaczonych do obróbki i strumieniowania sygnałów ASI, SDI oraz I/O IP. Zestaw bibliotek SDK, który zawsze stanowił solidny zestaw narzędzi dla programistów dążących do najwyższej wydajności aplikacji użytkowych, został właśnie rozszerzony o obsługę w czasie rzeczywistym standardu FFmpeg, umożliwiając płynne odbieranie i wysyłanie danych za pośrednictwem urządzeń DekTec.

FFmpeg dla produktów DekTec

FFmpeg, jako lider oprogramowania typu open source, zapewnia kompleksowy zestaw bibliotek oraz narzędzi do obróbki i strumieniowania sygnałów audio i wideo. Wprowadzona integracja pozwala na tworzenie indywidualnych, złożonych projektów obróbki sygnałów video bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy z zakresu programowania niskiego poziomu.


Dektec wprowadził także nowy otwarty format pliku - ' .sdi ' - który upraszcza przechowywanie strumieni SDI. Omawiana integracja FFmpeg umożliwia odczyt i zapis plików w formacie .sdi.


Integracja z FFmpeg jest nieodpłatna i zawiera przykładowy kod oraz instrukcje. Szczegółowe informacje na temat zakresu współpracy FFmpeg z urządzeniami DekTeka, można znaleźć w artykule (ang.) - FFmpeg for DekTec Devices .


Uwaga : ze względu na to, że w bibliotekach SDK DekTeka zawarte są moduły o zamkniętym kodzie źródłowym, FFmpeg klasyfikuje integrację DekTeka jako „non-free”. Należy pamiętać o zapoznaniu się z często zadawanymi pytaniami dotyczącymi licencji FFmpeg na stronie (ang.) FFmpeg's licensing FAQ, aby dokładnie zrozumieć warunki licencji i ich przestrzeganie.

───────  •  ───────

DTA-2110: Obsługa SMPTE 2110 stała się łatwiejsza niż kiedykolwiek

Wrzesień 2023DekTec z radością ogłasza wprowadzeie na rynek z natychmiastową dostępnością nowego produktu - DTA-2110, wysokowydajnej karty sieciowej 10G. DTA-2110 to karta sieciowa ogólnego przeznaczenia (NIC) dla systemów Linux i Windows, dodatkowo specjalnie optymalizowana pod kątem obsługi zarówno skompresowanych, jak i nieskompresowanych strumieni TSoIP wykorzystujących standard SMPTE 2110. Uwzględniona jest również obsługa strumieni SMPTE 2022.

DTA-2110: karta sieciowa 10G Optymalizowana dla standardu SMPTE 2110


DTA-2110 znacznie upraszcza integrację strumieniowania z własnym oprogramowaniem przy wykorzystaniu standardu SMPTE 2110. Zawiłości SMPTE 2110 i synchronizacja PTP właśnie minęły - to karta oraz biblioteki SDK dbają o te szczegóły z niskiego poziomu. DTA-2110 eliminuje złożoność enkapsulacji, dekapsulacji oraz synchronizacji IP, zapewniając łatwy dostęp do parametrów audio, video i innych w tworzonych aplikacjach.


Aby pomóc programistom w szybkim aplikacji karty DTA-2110 w swoich produktach, DekTec udostępnia przykładowy, bezpłatny kod, który jest dostępny na stronie pobierania sterowników i SDK DekTec. Dodatkowo karta obsługuje również standard FFmpeg. Aby uzyskać więcej informacji na temat tej integracji, przeczytaj artykuł (ang.) - FFmpeg for DekTec Devices.


Więcej informacji o karcie → DTA-2110

───────  •  ───────

Zaawansowana analiza sygnałów RF za pomocą DTU-331

Wrzesień 2023Poznaj innowacyjne podejście do pomiarów sygnałów RF, zarówno w terenie, jak i w laboratorium, z użyciem najnowocześniejszej sondy RF typu DTU-331 firmy DekTec. Kompaktowa sonda RF zasilana poprzez USB, zaprojektowana z myślą o wszechstronności i precyzji. Tak jak modulator DTU-315 ustanowił standard modulacji przenośnej, tak odbiornik DTU-331 stanowi jego doskonałe uzupełnienie, wyróżniając się demodulacją szerokiego zakresu standardów oraz zaawansowaną diagnostyką sygnałów RF.

DTU-331: Adapter USB - odbiornik RF


Sonda wyróżnia się innowacyjnym wykorzystaniem technologii radia definiowanego programowo (SDR), oferując elastyczność i możliwości wykraczające poza tradycyjne demodulatory oparte na chipach. Jedną z kluczowych zalet wykorzystania technologii SDR w DTU-331 jest możliwość demodulacji dowolnego standardu DTV. Dodatkowo technologia SDR zapewnia, że DTU-331 może dostosować się do nowych lub przyszłych zmian w standardach modulacji, zabezpieczając Twoją inwestycję na długie lata. SDR umożliwia również precyzyjne pomiary, takie jak odpowiedź impulsowa i funkcje transferu, oferując użytkownikom kompleksowy wgląd w sygnały RF i wydajność systemu.


DTU-331 wyróżnia się demodulacją szerokiego zakresu sygnałów kablowych, naziemnych i satelitarnych. Bezproblemowo integruje się z renomowanym analizatorem TS StreamXpert firmy DekTec, a specjalistyczne analizatory RF dostępne są dla ATSC 3.0 i DVB-T2. Oprócz zastosowań nadawczych, DTU-331 może służyć również jako wszechstronny próbnik I/Q, obsługujący sygnały RF o szerokości pasma do 60 MHz i częstotliwości w zakresie od 42 do 3220 MHz. Nagrania I/Q można przetwarzać w oprogramowaniu lub odtwarzać za pomocą jednego z modulatorów DekTec. Możliwość przechwytywania próbek I/Q rozszerza zastosowanie sondy daleko poza klasyczne zastosowania.


Więcej informacji o odbiorniku → DTU-331

───────  •  ───────

Nowy modulator firmy DekTec: DTA-2116

Kwiecień 2023DTA-2116 to szerokopasmowy modulator testowy i broadcastowy, obsługujący szeroki zakres standardów modulacji kablowej, naziemnej i satelitarnej, w tym DVB-T2, ATSC 3.0 i DVB-S2X. Modulator zaprojektowany został głównie z przeznaczeniem do zastosowań w telewizji cyfrowej, ale możliwości odtwarzania próbek I/Q oraz precyzyjnej synchronizacji umożliwiają także użycie karty w innych zastosowaniach, jak, przykładowo, symulatory GPS, GNSS czy 4G/5G.

DTA-2116: Karta PCIe,  modulator 0-3GHz, multi-standard


Rysunek 1. DTA-2116 : Wysokiej klasy karta modulatora generująca sygnał 100 MHz w zakresie 32-3225 MHz.


DTA-2116 to niskoprofilowa karta PCI Express, która pozwala użytkownikom modulować jeden kanał o szerokości pasma do 100 MHz i konwertować go w górę do dowolnej częstotliwości z zakresu od 32 MHz do 3225 MHz. Wyjątkową cechą DTA-2116 jest jego zdolność do synchronizacji, z wejściem zegara 10 MHz/1 pps, które służy również jako wejście wyzwalające do jednoczesnego uruchamiania wielu modulatorów z dokładnością poniżej nanosekundy. Dzięki tej możliwości idealnie nadaje się do pracy w sieci jednoczęstotliwościowej (SFN) i scenariuszy symulacyjnych z wieloma nadajnikami.


Karty DTA-2116 konfiguracji SFN


Rysunek 2. Funkcja synchronizacji DTA-2116 stosowana w sieci jednoczęstotliwościowej (SFN).


Jedną z kluczowych właściwości DTA-2116 jest możliwość programowej regulacji w szerokim zakresie poziomu wyjściowego, umożliwiającej automatyczne sprawdzanie i testowanie nowego sprzętu czy dokładne testowanie czułości odbiornika. Regulacja poziomu wyjściowego odbywa się z aplikacji nadajnika TS StreamXpress.
Ponadto, możliwości płynnej symulacji kanałów rzeczywistych, z kalibrowanym poziomem szumu i echem wielościeżkowym, dodatkowo rozszerzają zakres zastosowań. Dzięki swoim potężnym możliwościom DTA-2116 jest doskonałym wyborem do zastosowań broadcastowych lub testowych, a także badań i rozwoju sprzętu w dziedzinie komunikacji.


Użytkownicy mogą sterować parametrami karty DTA-2116 z poziomu aplikacji standardowych, jak StreamXpress, Atsc3Xpress czy T2Xpress. Alternatywnie, użytkownicy karty mogą opracowywać własne aplikacje użytkowe, korzystając z bezpłatnego pakietu bibliotek SDK dla systemu Windows lub Linux udostępnianych przez firmę DekTec. Umożliwia to projektantom tworzenie innowacyjnych, zintegrowanych generatorów RF i rozwiązań symulacyjnych do zastosowań nadawczych, wojskowych i nie tylko.


Atsc3Xpress


Rysunek 3. Atsc3Xpress umożliwia testowanie wszystkich parametrów w standardzie ATSC 3.0.


Jednym z głównych zastosowań DTA-2116 jest proces rozwoju, gdzie służy on jako modulator testowy do wysyłania modulowanych strumieni testowych do produktów DTV. Programiści mogą wygodnie generować modulowane strumienie bezpośrednio ze swojego biurka i symulować rzeczywiste sygnały w laboratorium. Jego elastyczność i zaawansowane możliwości sprawiają, że jest to idealna platforma do opracowywania i testowania nowych schematów modulacji, a także prowadzenia badań w dziedzinie komunikacji.


Więcej informacji o karcie → DTA-2116

───────  •  ───────

DTA-2127 - wielokanałowy odbiornik satelitarny

Luty 2023DTA-2127 to wielokanałowy odbiornik satelitarny, wykonany jako karta PCIe gen1 x4, przeznaczony do odbioru i demodulacji sygnałów satelitarnych. Karta posiada dwa niezależne wejścia w paśmie L, z których każde może odbierać i demodulować dwa niezależne kanały satelitarne, co pozwala na odbiór łącznie czterech niezależnych kanałów satelitarnych.

DTA-2127: Karta PCIe, poczwórny odbiornik DVB-S2X z wyjściem 3G-SDI/ASI


Rysunek 1. DTA-2127 posiada 4 niezależne odbiorniki satelitarne na niskoprofilowej karcie PCI Express.


Karta odbiera sygnały satelitarne w modulacji DVB-S, DVB-S2 i DVB-S2X. Posiada dodatkowo port wyjściowy ASI/SDI, który umożliwia przesłanie odebranego strumienia transportowego w formacie ASI (port skonfigurowany jako ASI) lub programowe zdekodowanie skompresowanego sygnału video z odbieranego strumienia transportowego i przesłanie go w stanie nieskompresowanym, gdy port wyjściowy jest skonfigurowany jako SDI.


DTA-2127 przewidziana jest do odbioru sygnałów satelitarnych o profilu rozgłoszeniowym. Do zastosowań wymagających odbioru strumieni o dużej przepływności, dostępu do ramek BBFRAME lub specjalnych trybów transmisji danych, DekTec oferuje kartę odbiornika satelitarnego DTA-2132. To zaawansowane rozwiązanie zapewnia zwiększone możliwości w porównaniu do DTA-2127, dzięki czemu nadaje się do bardziej wymagających zastosowań.


Schemat blokowy DTA-2127


Rysunek 2. Schemat blokowy karty DTA-2127


Karta zawiera cztery tunery - tunery 1 i 2 podłączone do złącza wejściowego 1 oraz tunery 3 i 4 podłączone do złącza 2. Każdy tuner jest niezależny i może być strojony do tej samej lub innej częstotliwości niż pozostałe. Tunery udostępniają informacje o poziomach odbieranych sygnałów. Synchronizacja do odbieranych sygnałów może być automatyczna lub według parametrów określonych przez użytkownika. Tunery udostępniają informację o stanie synchronizacji oraz jakości odbieranych sygnałów.


DTA-2127 może zasilać i sterować dwiema antenami satelitarnymi, dostarczając wymagane napięcia LNB i sygnały sterujące DiSEqC przez każdy kabel wejściowy RF. Każde złącze wejściowe RF jest niezależne pod względem sterowania LNB i wysyłania poleceń DiSEqC.


Bezpłatny pakiet bibliotek SDK dostępny jest zarówno dla systemów Windows, jak i Linux. SDK zawiera sterownik urządzenia i bibliotekę DTAPI, która zapewnia jednolity dostęp do dowolnego sprzętu DekTec. SDK umożliwia użytkownikowi łatwe pisanie własnych aplikacji, które odbierają jeden lub wiele sygnałów satelitarnych i/lub przesyłanie odbieranych strumieni w formatach ASI lub SDI.


DTA-2127 to potężne narzędzie, który może być wykorzystywane do zaspokajania różnorodnych potrzeb w branży satelitarnej. Kartę można wykorzystywać do szczegółowej analizy kanałów satelitarnych za pomocą analizatora TS StreamXpert. Jest w stanie odbierać wiele usług satelitarnych, remultipleksować wybrane odebrane usługi za pomocą programu MuxXpert i redystrybuować te usługi poprzez IP. To także idealna podstawa do budowy kompleksowego systemu monitoringu satelitarnego.


Więcej informacji o karcie → DTA-2127


───────  •  ───────